آموزشگاه تخصصی فنون خودرو (فن خودرو سابق)

برق شبکه ای یا مالتی پلکس، تکنولوژی بسیار کاربردی است که در خودروهای جدید استفاده می شود و باعث کاهش تعداد سیم ها و آسان شدن عیب یابی خودرو می شود. از آنجایی که این تکنولوژی بسیار کاربردی است، افراد علاقه مند می توانند با آموزش مالتی پلکس وارد بازار کار گسترده آن شده و درآمدزایی کنند. اگر علاقه مند به شرکت در دوره آموزشی مالتی پلکس و کسب درآمد هستید، با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد این دوره ارزشمند کسب کنید.

با توجه به اینکه در 2 دهه پیشین پیچیدگی سیستم های سیم کشی مدرن همچنان افزایش داشته است و در سال های گذشته بسیار چشمگیر شده است حال شرایط به گونه ای شده است که اندازه و وزن دسته سیم به مشکل پراهمیتی تبدیل شده است. تعداد سیم های لازم در خودروهای مدل بالا حدود 1200 رشته است دسته سیم لازم برای کنترل تمام استفاده هایی که به در سمت راننده مربوط می شود امکان دارد تا 50 رشته سیم هم داشته باشد و در قسمت داشبورد امکان دارد به تنهایی بیش از 100 رشته سیم و اتصال داشته باشند.

در هنگام متصل کردن همه ی قطعات و حسگرهای الکترونیکی خودرو به ایسیو حجم زیادی از کابل ها و سیم ها را مشاهده می کنید که تعمیر و نگهداری را بسیار سخت می کند و  این حجم بالا از کابل حتی امکان دارد دچار اتصال و ... شود. پس برای  مقابله کردن با این مسائل و مشکلات  مالتی پلکس وارد کار می شود. عملکرد سیستم مالتی پلکس خودرو به هر قطعه با یک ایسیو به این شکل است که به جای اینکه از کابل های زیاد استفاده کنند،  دستورات کد اختصاصی می فرستند. در اصل توسط یک زوج کابل  و به شکل سری همه ی قسمت های خودرو کابل کشی شده و هر قطعه طبق شناسه یا کد اختصاصی  که دارد فرمان لازم را دریافت می کند و در نهایت  آن را اجرا می کند.

ایسیو از سیستم  BSI برای فرستادن فرمان صادره به قسمت های  گوناگون استفاده می کند. در اصل سیستم BSI بستری آماده می کند که ایسیو دستورات صادره و دیتاها را ارسال کرده و یا دریافت نماید. BSI شبکه ای به وجود می آورد که حسگرها و یا قطعات  دیگر در ارتباط با ایسیو به شکل این شبکه با ایسیو ارتباط برقرار می کند. این شبکه پروتکل های متفاوتی دارد که در سیستم های فرانسوی تحت عنوان VAN و در خودروهای آلمانی با نامCAN  شناخته می شود.

شرح دوره

خودروهای خارجی به دلیل استفاده ی روزافزون از سیستم های الکتریکی به صورت شبکه عمل میکند. بنابراین بررسی این مدل خودروها از نظر ساختارهای الکتریکی و الکترونیکی کاملا ضروری می باشد.

شرکت های خودروسازی در هدف امکانات رفاهی ، آسایشی و امنیتی بیشتر برای مشتریان، تعداد کنترل یونیت های الکتریکی را در خودرو افزایش داده اند. بنابراین خودروسازان با توجه به بالا بردن تعداد یونیت ها، سنسورها، عملگرها، کانکتورها، سیم ها و ضرورت افزایش تعداد ارتباطات مابین یونیت ها طریقه  سنکرون سازی آنها و افزایش سطح کیفی امنیتی و کارایی تولیدی  خود استفاده از تکنولوژِی مالتی پلکس را راه حل ایده آلی  یافتند وشروع به استفاده از آن و به کاربردن از این سیستم به عنوان یکی از سیستم های جدید ارتباطی کردند. در آموزشگاه فنون خودرو با کار عملی بر روی محصولات ایران خودرو می توانید دانش و تجربه ی کافی درباره مالتی پلکس ( برق شبکه ای خودرو) بدست آورید.

 

مباحث دوره آموزشی مالتی پلکس

آموزش برق شبکه ای خودرو یا مالتی پلکس مبحثی کامل و جامع است که در کنار هم باعث  افزایش تخصص و تجربه کارآموزان خواهند شد. این مباحث به طوری برنامه ریزی شده اند که با فراگیری آنها، به دوره آموزشی مکمل دیگری نیاز نخواهید داشت. مباحث دوره آموزشی مالتی پلکس عبارت است از:

 • آشنایی کامل و جامع با شبکه های کن و ون
 • نقشه خوانی سیستم برق شبکه ای خودرو
 • آشنایی با نحوه عملکرد سیستم برق خودرو یا مالتی پلکس
 • دانلود، پیکربندی و تعریف کد سوئیچ
 • تست و عیب یابی با دستگاه دیاگ
 • قطعه شناسی برق شبکه ای یا مالتی پلکس

دوره آموزشی مالتی پلکس گروه تخصصی فنون خودرو ( فن خودرو سابق) به صورت عملی بر روی محصولات داخلی ایران خودرو و سایپا آموزش داده خواهد شد، به گونه ای که با ضمن کسب اطلاعات و دانش درباره مالتی پلکس، کارآموزان بتوانند با کار عملی بر محصولات داخلی، تجربه کاری خود را افزایش داده و به راحتی متخصص شوند.

مزایای دوره آموزشی مالتی پلکس

کار عملی روی محصولات داخلی و محبوب کشور و آشنایی کامل با ساز و کار مالتی پلکس و برق شبکه‌ای تنها بخشی از مزایای این دوره شگفت انگیز است. بارزترین مزایای دوره آموزش مالتی پلکس عبارت است از:

 • با توجه به فراوانی نکات تخصصی، آموزش فشرده طی مدت زمان کم اما با زبانی ساده
 • سطح تخصصی بالا و کمک برای ورود به بازار کار
 • صرفه جویی در هزینه، زمان و انرژی
 • آموزش کامل و جامع و بی نیازی از سایر دوره‌های آموزشی
 • دسترسی مناسب از تمام قسمت های شهر، نزدیکی به مترو و BRT
 • پشتیبانی کارآموزان بعد از اتمام دوره
 • فراهم کردن خوابگاه مناسب برای کارآموزان شهرستان

شهریه و مدت زمان دوره آموزشی مالتی پلکس

این دوره آموزشی طی 6 جلسه برگزار خواهد شد. هرجلسه 3 ساعته در شهر تهران برای کار آموزان فعال خواهد بود تا بتوانند به تخصص کاری و حرفه‌ای در زمینه  مالتی پلکس خودرو دست یابند. شهریه این دوره مبلغ  900.000 تومان است.

نکات مهم برای انتخاب آموزشگاه یادگیری مالتی پلکس

 • تجهیزات به روز و کافی برای آموزش
 • تجربه و مهارت اساتید
 • محتوای آموزشی مناسب و به روز
 • کیفیت دوره های عملی

با توجه به اینکه جزئیات آموزشگاه ها باید مورد توجه قرار بگیرد انتخاب دوره­های آموزشی نباید بر پایه ی قیمت باشد. برای مثال ممکن است دوره ای از نظر قیمت ارزان باشد و یا حتی مانند بعضی دوره های دولتی به صورت رایگان برگزار گردد اما اگر در انتهای دوره کارآموز متوجه شود که خوب یاد نگرفته و یا به شکل تمرین عملی آموزش کافی را دریافت نکرده در نتیجه آمادگی کافی برای ورود به بازار کار را نخواهد داشت.

مدرک پایان دوره:

در انتهای دوره به شما مدرک تخصصی زیر نظر فنی و حرفه ای داده می شود. و در صورت نیاز گواهینامه بین المللی pcms  استرالیا  و tap انگلیس اعطاء خواهد شد.

 

بازار کار مالتی پلکس در ایران

همواره شاهد افزایش فراوان مونتاژ و ساخت انواع خودروهای خارجی و ایرانی هستیم و مشتاقانه مردم ایران برای خرید خودرو شخصی اقدام می کنند .طبق آمار رسمی خانواده هایی که در سال 1395 صاحب خودرو بودند نسبت به 20 سال گذشته درصد آنها بیشتر از 3 برابر شده و در 20 سال پیش رو تعداد خودروها در ایران 5/2 برابر رشد خواهد کرد و به 50 میلیون خودرو میرسد و از طرفی با توجه به استقبال خودروسازان خارجی و داخلی از سیستم مالتی پلکس  تا به حال  خودروهای فراوانی به جمع خودروهای مالتی پلکس پیوسته است خالی از لطف نیست به این نکته اشاره کنیم که عمر مفید خودروها  بر طبق استاندارد جهانی مابین 7 تا 10 سال است اما در ایران خودروها به شکل میانگین مابین 15 تا 25 سال مورد استفاده قرار می گیرند که در نهایت سرانه ی تعمیرات سیستم مالتی پلکس در ایران به نسبت متوسط جهانی بالاتر است و با توجه به مشاهدات حول این موضوع به این نتیجه می رسیم که بازار کار این حرفه به این سرعت اشباع نمی شود.

پیش نیاز دوره

پیش نیاز این دوره، دوره ی انژکتور می باشد.