آموزشگاه تخصصی فنون خودرو (فن خودرو سابق)

با توجه به نیازهای معمول کارآموزان و درخواست فراوان که طبق نظرسنجی به عمل آمده، مجتمع تخصصی فنون خودرو با هدف پیشرفت سطح علمی کشور و رفع نیاز دانش عمومی، دوره آموزشی CNG را که به صورت کاملا تخصصی و با هدف اشتغال زایی کارآموزان می باشد، را برگزار می کند.

از آنجایی که سوخت CNG سوختی تمیز به حساب می آید، هزینه ی مربوط به تولید و نگهداری آن پایین می باشد. با استفاده از سوخت CNG خودرو قادر به استفاده از دو مخزن سوخت می باشد. بنابراین با یک سوئیچ می توان گاز یا بنزین را مورد استفاده قرار داد. شرکت سایپا از سال 1383 با هدف تولید محصولات طبق خط مشی های سازمان تولید، ماشین های گازسوز را آغاز نمود و با گذر زمان این روند رشد زیادی داشته است.

دوره آموزش سی ان جی (CNG)

هدف از گازسوز کردن خودرو کاهش تولید آلاینده ها و کاهش  هزینه ی سوخت مصرفی  و در نهایت حضور در بازار خودروهای سالم می باشد. در این موتورها ابتدا فرایند احتراق به شکل اشتعال تراکمی و بعد احتراق شبیه مخلوط پیش آمیخته است، بنابراین دو نوع اشتعال و سوختن متفاوت اتفاق می افتد که به اینگونه موتورها موتورهای دوگانه سوز می گویند.

با توجه به بالا رفتن قیمت هر لیتر بنزین بسیاری از مردم به خودروهای گازسوز روی آوردند. که این خود بازار کار مطلوبی برای متخصصین CNG  فراهم می کند.

 

شرح دوره آموزشی CNG

کارآموزان در این دوره تمامی اجزای سیستم سوخت رسانی گاز CNG سایپا و ایران خودرو و زامیاد را شناخته و در کنار آن سیستم های نسل اول تا پنجم CNG  و ... را  کاملا آموزش خواهند دید.

مباحث دوره آموزشی CNG

 • قطعه شناسی و عملکرد آن ها
 • آشنایی با انواع کیت و اجزای آن
 • تعمیرات و تنظیم رگلاتور
 • نقشه خوانی و سیم کشی سیستم
 • عیب یابی سیستم گازسوز
 • کار با دستگاه دیاگ سیستم های گازسوز و تنظیم کیت های پیشرفته توسط دستگاه دیاگ
 • آشنایی با سنسورها  تفکیک آن ها از یکدیگر
 • آموزش نسل های مختلف CNG
 • آموزش تعمیرات خودروهای کارخانه ای و کارگاهی

مزایای دوره آموزش سی ان جی

اصلا نگران نباشید فنون خودرو تمامی عیوب شایع در سیستم های دوگانه سوز را تشریح می کند و تمام راهکارهای عیب یابی و تعمیراتی تخصصی را در اختیار شما قرار می دهد. شما می توانید از پشتیبانی فنی و مشاوره حین کار نیز بهره مند شوید و از مشاوره متخصصان ما برای خرید دستگاه عیب یاب دیاگ CNG نیز بهره مند شوید. مجتمع فنون خودرو از اساتید و کارشناسان فنی برای فراگیری کاملا عملی شما استفاده می کند و خوابگاه رایگان برای کارآموزانی که از شهرستان برای کلاس ها حضور پیدا می کنند.

مدت زمان و شهریه دوره آموزش سیستم های دوگانه سوز (CNG)

این دوره توسط مهندس علیزاده از اعضای تیم آموزشی گروه تخصصی فنون خودرو در مدت 7 روز آموزش داده خواهد شد. در هفت روز، جلسات 3 ساعته برای کارآموزان فعال خواهد بود که شرکت کنندگان می‌توانند از کار عملی رو محصولات ایران خودرو و سایپا بهره برده و مهارت خود را در این زمینه بیشتر و بیشتر کنند. شهریه این دوره 1.800.000 تومان است که در مقایسه با بار آموزشی آن، بسیار ناچیز خواهد بود.

اعتبار مدرک پایان دوره

کارآموزان بعد از سپری کردن فرایند آموزشی گفته شده گواهینامه­ ی فنی و حرفه ای دریافت می کند و ضمن اینکه این مدرک بین المللی بوده، می توانند در 186 کشور عضو سازمان جهانی کار (ILO) مشغول به کار شوند و این گواهینامه ی بین المللی در تمام این کشورها دارای اعتبار است (شما می توانید با مراجعه به لینک ILO لیست کشورهای عضو سازمان جهانی کار را مشاهده کنید). ضمنا برای دریافت مجوز CNG ملزم به داشتن این مدرک هستید.

 

مزاياي گواهينامه سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور

ضوابط احتساب دوره هاي آموزش فني و حرفه اي به جاي سوابق تجربي در طبقه بندي مشاغل: در اجراي تبصره ماده 10 آئين نامه ايجاد مراكز كارآموزي و جواز كارگاه و بين كارگاهي موضوع تبصره 2 ماده 110 قانون كار جمهوري اسلامي ايران مصوب( 27/10/71) هيئت محترم وزيران و آئين نامه اجرايي تبصره 1 ماده 49 قانون مذكور(12/2/71) و بر اساس بخشنامه 4660/ ن تاريخ 24/2/73 معاونت نظارت بر روابط كار وزارت كار وامور اجتماعي، ضوابط جايگزيني و احتساب دوره هاي آموزش فني و حرفه اي به جاي تجربه شغلي (سوابق كار)، در طرح هاي طبقه بندي مشاغل كارگاه هاي مشمول قانون كار به شرح ذيل مي باشد:

 • پس از گذراندن دوره مهارت و دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای کارآموز می تواند جواز کسب دریافت کند.
 • پس از گذراندن دوره مهارت و دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای کارآموز می تواند وام خود اشتغالی دریافت کند.
 • پس از گذراندن دوره و دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای کارآموز می تواند گواهینامه خود را ترجمه و بین المللی کند.

بازار کار سیستم های دوگانه سوز CNG

اکنون با طرح سهمیه بندی سوخت شاهد افزایش قیمت فاحشی بین بنزین و CNG بودیم. طبق گفته ی کارفرمایان صنعت CNG  با توجه به قابلیت ها، مزیت ها و ویژگی های فراوان صنعت سی ان جی به این باورند که شکوفایی این صنعت الهام بخش حوزه ی اقتصاد خواهد بود و در حال اجرای طرحی هستند که با افزایش 50 درصدی مصرف روبرو است. در نتیجه حوزه ی کاری در قسمت سی ان جی افزایش یافته و بازارکار مطلوب تری پیش رو است.

توانایی های پس از پایان دوره CNG

 • توانایی کنترل و بازرسی سیستم سوخت رسانی موتورهای CNG
 • توانایی عیب یابی و رفع عیب سیستم سوخت رسانی CNG
 • توانایی رفع عیوب و تعمیر رگلاتورهای گاز
 • توانایی رفع عیوب سیم کشی CNG
 • توانایی عیب یابی با دستگاه دیاگ
 • توانایی بکارگیری اصول و مقررات کارگاهی
 • توانایی پیشگیری از حوادث و رعایت نکات ایمنی و بهداشت کار
 

پیش نیاز دوره آموزشی سیستم های دوگانه سوز CNG :

دوره انژکتور پیش نیاز دوره آموزشی CNG می باشد.