آموزشگاه تخصصی فنون خودرو (فن خودرو سابق)

یکی از حساس‌ترین بخش‌ها در مکانیک اتومبیل، برق خودرو است که می‌تواند هزینه بسیار زیادی را روی دست صاحب خودرو بگذارد. بنابراین آموزش برق خودرو می‌تواند به خوبی شما را در صرفه جویی هزینه‌ها و زمان یاری کند. با ما در این مقاله همراه باشید تا در مورد دوره آموزشی برق خودرو از گروه تخصصی فنون خودرو ( فن خودرو سابق )، اطلاعاتی کسب کنید.

رشته برق خودرو یا همان باتری سازی از رشته های بسیار پرطرفدار و مهم سازمان فنی و حرفه ای می­باشد که از نظر مدرک و اعتبار هم پایه رشته اتومکانیک است.

سیستم برق و برق رسانی در خودرو یکی از مهمترین قسمت های خودرو به حساب می آید و به نوعی می توان گفت که باتری قلب تپنده ی هر خودرو می باشد. خودرو به کمک سیستم برق موجود در آن استارت می خورد و روشن می شود. اشتعال سوخت در موتور از طریق سیستم برق خودرو صورت گرفته و هسته ی اصلی خودرو که کامپیوتر آن می باشد، با برق کار می کند. تمام قسمت های مهم خودرو به کمک برقی که باتری تولید میکند، کار می کنند. چنانچه مشکلی برای سیستم برق خودرو پیش بیاید، خودرو دچار مشکلی جدی خواهد شد.

رشته ی برق خودرو از زیر شاخه های گروه مکانیک به حساب می آید. در عصر حاضر، در تمامی جامعه های توسعه یافته  پیشرفته نیاز به خودرو و استفاده از آن به یکی از ملزومات زندگی مردم تبدیل شده است. کسب درآمد و پیشرفت در حوزه ی خودروسازی، انقدر افراد جوامع مختلف را مشغول به خود کرده که در برخی کشورها صنعت خودروسازی به صنایع درآمدزای ردیف اول تبدیل شده است.

رشته ی برق خودرو برای تمامی کسانی که از استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و به روز بودن اطلاعاتشان لذت می برند و همچنین هوش فنی مناسبی دارند، ایده آل است.

تخصص برق کار خودرو که به آن باطری سازی هم گفته می شود، رشته ای جذاب و با درآمد خوبی است که با توجه به تعداد فراوان خودروها، بازار کار عالی پیش روی شما است و با آموزش حرفه ای و کسب تجربه ی عملی (که به کمک آموزشگاه تخصصی فنون خودرو قسمت آموزش حرفه ای و تجربه ی عملی برای شما میسر می شود) و سرمایه اندک وارد این حرفه شوید و درآمد مطلوبی از این راه بدست آورید.

پس اگر به دنبال شغل مناسب و کسب درآمد هستید بهترین مرکز آموزشی برای تحقق رویای شما شرط اصلی را ایفا می کند. آموزشگاه تخصصی فنون خودرو از برترین و مجهزترین مراکز فنی و حرفه ای است که به طور تخصصی فقط در زمینه ی خودرو و تمامی تخصص های مرتبط با آن فعالیت می کند که این محیط کاملا تخصصی شما را در شرایط واقعی برای آموزش های لازم قرار می دهد و پس از اتمام دوره و ارزیابی شما گواهینامه رسمی فنی و حرفه ای به شما داده می شود.

شرح دوره برق خودرو درجه 2 :

بهترین و مهمترین مشخصه یک دوره آموزشی خوب و معتبر، کامل بودن مباحث آموزشی آن است. آموزش برق خودرو نیز از این مشخصه بهره می‌برد و حاوی دوره‌های آموزشی فوق العاده‌ای است که می‌تواند شما را به یک برق‌کار حرفه‌ای خودرو تبدیل کند. که در 2 درجه توسط گروه تخصصی فنون خودرو آموزش داده می شود.

مباحث دوره آموزش برق خودرو درجه 2

مباحث دوره آموزش برق خودرو درجه 2 عبارت است از:

 • ابزار شناسی
 • سیم کشی
 • سیستم استارت اتومبیل
 • مدارهای الکتریکی خودرو
 • دینام خودرو
 • رله‌های خودرو
 • سیستم برف پاک کن خودرو
 • بخاری خودرو
 • فلاشر

مهندس علیزاده در گروه تخصصی فنون خودرو این دوره برق خودرو را به طور کامل و جامع و با زبانی ساده و همه گیر آموزش داده‌اند؛ به طوری که هر کسی می‌تواند بدون پیش نیاز قبلی دوره آموزش برق خودرو درجه 2  را به اتمام برساند.

 

مطالب پیشنهادی : دوره آموزش برق خودرو درجه 1

 

مزایای دوره آموزش برق خودرو درجه 2

تقریبا هر کسی که با خودرو سر و کار دارد از هزینه‌های زیاد تعمیرات برق خودرو آگاه است؛ بنابراین دوره آموزش برق خودرو درجه 2 موقعیتی مناسب و فوق العاده است. این دوره مزایای زیر را دارد:

 • آشنایی کامل با سیستم برق اتومبیل و اجزای آن
 • آشنایی با سیستم استارت و رله‌های اتومبیل
 • آشنایی کامل با دینام، سیم کشی و مدارهای الکتریکی اتومبیل
 • صرفه جویی در زمان و انرژی
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها
 • ورود به بازار کار و کسب تخصص کاری

مدت زمان و شهریه دوره آموزش برق خودرو درجه 2

دوره آموزشی برق خودرو در مدت زمان 1 ماه شنبه تا چهارشنبه به طول می‌انجامد. هر جلسه از این آموزش 4 ساعته است که به صورت عملی روی محصولات ایران خودرو و سایپا آموزش داده خواهد شد تا کارآموزان، تخصص همراه با تجربه را کسب کنند.

شهریه دوره برق اتومبیل درجه دو، 1.500.000 تومان است که در مقایسه با مزایا و مدت زمان دوره بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و کارآموزان می توانند شهریه را به صورت اقساطی در طول دوره پرداخت کنند.

پیش نیاز دوره برق خودرو درجه 2:

دوره ی برق خودرو درجه 2 هیچ پیش نیازی ندارد.

 

توضیحات کلی و کلیدی دوره

معمولا برای پیدا کردن مهارت در زمینه برق خودرو و تبدیل شدن به یک برقکار خودروی ماهر 3 روش پیش رو داریم:

 • شاگردی کردن: یکی از راه­ها، شاگردی کردن در مغازه ­های باطری سازی و یا حتی در نمایندگی های مجاز خودروسازان است. اما با توجه به قدیمی بودن این سبک یادگیری که مرسوم به سالیان قبل است و زمان طولانی مدت یادگرفتن برای افرادی که می­خواهند به سرعت وارد بازار کار تعمیرات خودرو شوند گزینه ­ی مناسبی به حساب نمی­آید.
 • تحصیلات : انتخاب رشته ی برق کار خودرو و در هنرستان­های کاردانش و فنی و حرفه ای، آموزش و پرورش به مدت 3 سال در دوره ی متوسطه دوم و یا در دانشگاه­های معتبر که 4 سال زمان می ­برد.
 • آموزش فنی و حرفه ای: حضور در دوره های مراکز و آموزشگاه­های فنی و حرفه ای که کاملا تخصصی در حرفه ی برق خودرو مشغول به پرورش کارآموزان ماهر و با تجربه هستند. ( یکی از این مراکز آموزشگاه تخصصی فنون خودرو می­باشد که به عنوان مجهزترین و پربازده ترین آموزشگاه در تمامی زمینه های تخصص­ی خودرو به حساب می­آید)
 

مطالب پیشنهادی : دوره آموزش برق خودرو تخصصی بی ام دبلیو

 

نکات مهم برای انتخاب آموزشگاه مکانیک خودرو:

 • تجهیزات به روز و کافی برای آموزش
 • تجربه و مهارت اساتید
 • محتوای آموزشی مناسب و به روز
 • کیفیت دوره های عملی

با توجه به اینکه جزئیات آموزشگاه ها باید مورد توجه قرار بگیرد، انتخاب دوره ­های آموزشی مکانیک نباید بر پایه ی قیمت باشد. برای مثال ممکن است دوره ای از نظر قیمت ارزان باشد و یا حتی مانند بعضی دوره های دولتی به صورت رایگان برگزار گردد، اما اگر در انتهای دوره کارآموز متوجه شود که خوب یاد نگرفته و یا به شکل تمرین عملی آموزش کافی را دریافت نکرده، در نتیجه آمادگی کافی برای ورود به بازار کار برق خودرو را نخواهد داشت.

 

اعتبار مدرک پایان دوره:

در انتهای دوره به شما گواهی نامه رسمی فنی و حرفه ای تعمیرکار برق خودرو درجه 2 داده می شود که ارزش بین المللی داشته و تا به حال تعداد زیادی از کارآموزان با دریافت این مدرک اقدام به مهاجرت کرده اند. ضمن اینکه این مدرک بین المللی بوده می توانید در 186 کشور عضو سازمان جهانی کار (ILO)  مشغول به کار شوید و این گواهینامه ی بین المللی در تمام این کشورها دارای اعتبار است. ( شما می توانید با مراجعه به لینک ILO لیست کشورهای عضو سازمان جهانی کار را مشاهده کنید)

 با پیگیری هم می توانید وام خود اشتغالی گرفته و مغازه ی خود را راه اندازی کنید.

مزايای گواهينامه سازمان آموزش فني و حرفه ای كشور

ضوابط احتساب دوره هاي آموزش فني و حرفه اي به جاي سوابق تجربي در طبقه بندي مشاغل: در اجراي تبصره ماده 10 آئين نامه ايجاد مراكز كارآموزي و جوار كارگاه و بين كارگاهي موضوع تبصره 2 ماده 110 قانون كار جمهوري اسلامي ايران مصوب ( 27/10/71) هيئت محترم وزيران و آئين نامه اجرايي تبصره 1 ماده 49 قانون مذكور (12/2/71) و بر اساس بخشنامه 4660/ ن تاريخ 24/2/73 معاونت نظارت بر روابط كار وزارت كار و امور اجتماعي، ضوابط جايگزيني و احتساب دوره هاي آموزش فني و حرفه اي به جاي تجربه شغلي (سوابق كار)، در طرح هاي طبقه بندي مشاغل كارگاه هاي مشمول قانون كار به شرح ذيل مي باشد:

 • طي دوره آموزشي مهارت درجه 1، معادل 6 سال تجربه
 • طي دوره آموزشي مهارت درجه 2، معادل 4 سال تجربه
 • طي دوره آموزشي مراكز جوار و ضمن كار، آموزش ارتقاء مهارت كمتر از 6 ماه، به تناسب مدت دوره، حداكثر 3 سال تجربی
 • پس از گذراندن دوره مهارت و دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای کارآموز می تواند جواز کسب دریافت کند.
 • پس از گذراندن دوره مهارت و دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای کارآموز می تواند وام خود اشتغالی دریافت کند.
 • پس از گذراندن دوره و دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای کارآموز می تواند گواهینامه خود را ترجمه و بین المللی کند.

در پایان اگر در خصوص وضعیت بازار کار برقکار خودرو و میزان درآمد باطری سازی ابهاماتی در ذهن دارید ، پیشنهاد میکنم مقاله مربوطه را حتما مطالعه کنید. امید است مورد استفاده علاقمندان به رشته برق خودرو قرار گرفته باشد.